Комплексна оцінка сучасних гібридів цукрових буряків

Автор(и)

  • O. I. Prysiazhniuk Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України, Україна
  • Т. D. Sonec Український інститут експертизи сортів рослин, Україна
  • O. Yu. Polovynchuk Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України, Україна
  • I. I. Korovko Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України, Україна

DOI:

https://doi.org/10.47414/np.24.2016.216884

Ключові слова:

цукрові буряки, гібрид, кластерний аналіз, господарсько-цінні ознаки

Анотація

Мета. Проаналізувати нові гібриди цукрових буряків за екологічною стабільністю та пластичністю та кластеризувати їх за основними господарсько-цінними ознаками.

Методи. Польовий, лабораторний, статистичний.

Результати. Для коректного опису та можливості ідентифікації гібридів цукрових буряків визначено деякі їх морфологічні ознаки (параметри поверхні листкової пластинки, розмір пластинки листка, форма коренеплоду та ступінь його заглиблення в ґрунт, тип розетки, забарвлення паростка). Середня густота посівів у дослідженнях (2012–2014 рр.) становила 89,2 тис. шт./га (Полісся – 94,9 тис. шт./га, Лісостеп – 89,5 тис., Степ – 83,3 тис. шт./га) за значення аналогічного показника по Україні 91,7 тис. шт./га. Найвищу врожайність досліджувані гібриди продемонстрували в Лісостепу, найнижчу – в Степу. Зокрема, середня врожайність коренеплодів у зоні Лісостепу була на рівні 51,4 т/га, Полісся – 46,9, Степу – 37,8 т/га. Найвищу цукристість коренеплодів отримано на Поліссі – 18,2 %, тоді як в умовах Лісостепу та Степу вміст цукру формувався приблизно на одному рівні – 17,6–17,8 %.

Висновки. Особливості будови фотосинтетичного апарату та коренеплодів дають можливість добирати гібриди найбільш оптимальні для певної агрокліматичної зони вирощування. Відповідно до наведених морфологічних характеристик, гібриди ‘АКАЦІЯ КВС’, ‘БІЗОН’, ‘ХАЙЛЕНД’ доцільно вирощувати у Південних, Південно-Східних районах Лісостепової та Поліської зони, а також у Степу України з достатньою кількістю вологи, а ‘Аскета’, ‘ГЛОРІАННА КВС’, ‘Монсан’, ‘ПРОТЕУС’, ‘СИ Белана’ можуть дати більші врожаї та цукристість в Західних та Центральних районах України. Гібрид цукрових буряків ‘Аскета’ є інтенсивним (забезпечує врожайність 52,6 т/га, збір цукру – 9,8 т/га) і придатний для вирощування в зоні Полісся. В зоні Лісостепу краще вирощувати гібрид ‘ГЛОРІАННА КВС’ (врожайність – 53,4 т/га, збір цукру – 9,3 т/га) і відзначається широкою адаптованістю до умов вирощування. Гібрид ‘АКАЦІЯ КВС’ у зоні Степу забезпечує врожайність на рівні 42,2 т/га. За результатами кластеризації досліджуваних гібридів цукрових буряків, найбільшу подібність за проявом комплексу ознак в умовах Полісся мають гібриди ‘Протекта’ та ‘СИ Белана’, в умовах Лісостепу – ‘БІЗОН’ та ‘ХАЙЛЕНД’, у Степу – ‘Аскета’, ‘ПРОТЕУС’ та ‘БІЗОН’.

##submission.downloads##

Опубліковано

2016-12-24

Як цитувати

Prysiazhniuk, O. I., Sonec Т. D., Polovynchuk, O. Y., & Korovko, I. I. (2016). Комплексна оцінка сучасних гібридів цукрових буряків. Наукові праці Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків, (24), 18–27. https://doi.org/10.47414/np.24.2016.216884

Номер

Розділ

РОСЛИННИЦТВО