Роль фітонематод родин Longidoridae і Trichodoridae у векторному перенесенні збудників вірусних хвороб рослин
DOI:
https://doi.org/10.47414/np.24.2016.216918Ключові слова:
нематоди, неповіруси, тобравіруси, хвороби, рослинаАнотація
Мета. Аналіз вітчизняних та зарубіжних наукових джерел щодо ролі фітонематод родин Longidoridae і Trichodoridae у перенесенні збудників вірусних хвороб рослин.
Результати. Відомі на сьогодні нематоди-вірусоносії належать до ряду Dorylaimida, підряду Dorylaimina, родини Longidoridae, родів Longidorus, Longidoroides, Paralongidorus, Paraxiphidorus (з 1995 р.), Xiphidorus, Xiphinema та до ряду Triplonchida, підряду Diphtherophorina, родини Trichodoridae, родів Allotrichodorus, Monotrichodorus, Paratrichodorus, Trichodorus, а віруси, які вони переносять – до типу ґрунтових. Види нематод родів Longidorus, Paralongidorus і Xiphinema є переносниками «сферичних» вірусів (неповірусів), а види нематод родів Trichodorus і Paratrichodorus – вірусів, які мають паличкоподібну форму (тобравірусів).
Висновки. На підставі проведених досліджень в останні роки встановлено, що 19 видів нематод родини Longidoridae здатні переносити 15 видів неповірусів (мозаїки резухи, стоколосу й персика, скручування листків вишні, кільцевої плямистості малини, гвоздики, томатів, тютюну й шовковиці, латентної кільцевої плямистості суниці, чорної кільцевої плямистості томатів, віялоподібності листків винограду, жовтої строкатості та строкатості прожилок картоплі, італійського латентного вірусу артишоку), а 14 видів нематод родини Trichodoridae можуть переносити 3 види тобравірусів (погремковості тютюну, раннього побуріння гороху та кільцевої плямистості перцю).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Збірник "Наукові праці ІБКіЦБ" дотримується авторських прав та дозволів CREATIVE COMMONS для журналів із відкритим доступом.
Автори, які публікуються в цьому збірнику, погоджуються з такими умовами:
- автори лишають за собою право на авторство своєї роботи та передають збірнику право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License, яка дає змогу іншим особам вільно поширювати опубліковане дослідження з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому збірнику;
- автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи такою, якою її було опубліковано цим збірником (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому збірнику.